środa, 14 stycznia 2015

Wyświetlacz z telefonu Siemens M65 (sterownik L2F50)


Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Po uruchomieniu wyświetlacza z Nokii 3510i przyszła pora na demontaż Siemensa M65 :) 

Wyświetlacz zamontowany został na płytce uniwersalnej. Powód - skończył mi się laminat. Podstawka, do której mocowany jest wyświetlacz została wylutowana z telefonu. Do płytki przymocowana jest za pomocą kilku drucików (przylutowanych od spodu). 


Ten, kto się interesował tymi wyświetlaczami to wie, że do ich podświetlenia potrzebne jest doprowadzenie napięcia o wartości ok 12V. Domyślnie wyświetlacz podświetlony jest za pomocą 3 diod LED połączonych ze sobą szeregowo. Można jednak lekko przykombinować i zamienić te połączenie na równoległe. Dzięki czemu już przy napięciu zasilania 5V (albo 3.3V) wyświetlacz będzie ładnie świecił. Modyfikacja wyświetlacza w moim przypadku wyglądała tak:
1. Diody LED przylutowane są do taśmy wyświetlacza. Żeby się do nich dostać, musiałem odgiąć taśmę.
2. Wylutowałem środkową diodę i przylutowałem są obróconą o 180 stopni.
3. Dwoma cienkimi kabelkami połączyłem ze sobą katody i anody diod.

Układ może być zasilany napięciem 5V albo 3.3V (wybór za pomocą żółtej zworki). Podświetlanie można włączyć na stałe (również poprzez zworkę) albo sterować za pomocą uC. Do sterowania wyświetlaczem wyprowadzone zostały sygnały RST, CS, CLK, DATA, RS. Sygnały te buforowane są dzięki wykorzystaniu układu 74HC244. 

Schemat płytki oraz layout:


Zdjęcia:


Obecnie wyświetlacz uruchomiony został za pomocą biblioteki znalezionej w internecie. W planach jest napisanie własnej.

1 komentarz:

  1. Nigdy nie zajmowałam się tematem wyświetlaczy, ale wydaje się to naprawdę interesujące. Można samemu zobaczyć, jak to działa i co trzeba zrobić, aby był dobrze oświetlony.
    Być może kiedyś zajmę się tym tematem, zobaczę, ale na razie na studiach przerabiam to czym jest multimetr, choć wydaje się, że jest to dość interesujące zagadnienie. Pozdrawiam serdecznie i życzę sukcesów w rozwoju bloga

    OdpowiedzUsuń