środa, 31 grudnia 2014

Smart łapka na myszy :)

Jedni mają smartfony, inni smartwatche. Są też smart telewizory, samochody, bransoletki a nawet słyszałem o pierścionkach. Ja też chcę mieć coś smart! No to sobie zrobiłem, smart łapkę na myszy :D 

poniedziałek, 29 grudnia 2014

piątek, 12 grudnia 2014

[C#]Wirtualne wyświetlacze reaktywacja - Virtual LCD


Co prawda powstał już podobny program virtual OLED, jednak bardziej przypomina demko jego nowszej wersji :)

A więc co to takiego ten virtual LCD jest i do czego służy? 

czwartek, 27 listopada 2014

[C#]Backup Your Project


W ramach ćwiczeń nad właśnie poznawanym nowym językiem programowania powstał taki oto program. Jego zadanie - archiwizowanie projektów.

piątek, 14 listopada 2014

C#

Przyznaję się bez bicia: dałem się wciągnąć.

Wszystko zaczęło się od przerobienia kursu C# Fundamentals for Absolute Beginners (prowadzący Bob Tabor). Rozentuzjowany wchłonięciem podstaw postanowiłem zabrać się do roboty. I tak po kilku dniach klepania kodu i buszowania po forach powstał Virtual OLED

poniedziałek, 3 listopada 2014

Wirtualny wyświetlacz OLED

Słyszeliście o wyświetlaczach OLED? Widzieliście je w akcji? Jeśli nie to zapraszam do zapoznania się z stronką. Fajne są, co nie? :)


środa, 22 października 2014

Tester kabli sieciowych


Potrzebowałem kiedyś zacisnąć parę kabli sieciowych, zmajstrowałem więc sobie taki prosty tester do sprawdzenia poprawności połączeń. Oryginalny schemat znalazłem na Elektrodzie, pozwoliłem sobie ciut go zmodyfikować.

Parametry testera:

niedziela, 19 października 2014

Zagrajmy w "Snejka"


Założenia wyglądają następująco: 
  • Gra utworzona jest przy wykorzystaniu moich ulubionych 8-bitowców;
  • Wyświetlanie gry - obecnie 2 możliwości:
  • Sterowanie za pomocą pilota RC5.

Moduł wyświetlacza Nokii 3510i


Wyświetlacz (4096 kolorów, rozdzielczość 98x67 pikseli) został wydobyty z dawno już zapomnianej komórki. Po osadzeniu go w płytce minimodułu otrzymał drugie życie :)

Adapter microSD


Minimoduł adaptera pozwala mikrokontrolerowi uzyskać dostęp do kart pamięci micro SD. Układ może pracować zarówno przy napięciu zasilania 3.3V jak i przy 5V (wybór za pomocą zworki). 

niedziela, 12 października 2014

Zegar czasu rzeczywistego (RTC) - minimoduł


Serce modułu RTC stanowi układ PCF8583. Moduł można zasilać poprzez wyprowadzenie VCC, zostało również przewidziane zasilanie awaryjne :) (bateria CR2032). Istnieje możliwość ustawienia adresu A0 (zworka JP1). Dioda LED poprzez zworkę JP5 podpięta jest do sygnału INT. Do samego sygnału INT można się podłączyć wykorzystując goldpin JP6. Jest też możliwość dołączenia rezystorów podciągających do linii SDA i SCL (zworki JP3 i JP4). Wyprowadzenia zegara (VCC, SCL, SDA, GND) zostały zaprojektowane tak, aby moduł można było wygodnie podłączyć do zestawu uruchomieniowego

Przejściówka RS232 <-> USB - minimoduł


Zaprezentowany układ stanowi łatwe rozwiązanie dla osób chcących nawiązać komunikację pomiędzy komputerem a swoim mikrokontrolerem. Istnieją oczywiście specjalne przejściówki oparte o układ FT232RL, albo MCP2200. Jednak do najprostszych zadań, gdzie prędkość transmisji nie odgrywa kluczowej roli, przedstawiona przejściówka powinna wystarczyć w zupełności. Dodatkową zaletą jest jej niski koszt. 

Komunikacja z mikrokontrolerem za pomocą podczerwieni - minimoduły


Wykorzystanie podczerwieni do komunikacji z mikrokontrolerem daje dużo ciekawych możliwości. Można sterować prockiem za pomocą dowolnego pilota, albo w drugą stronę - za pomocą mikrokontrolera można przejmować kontrolę nad sprzętem domowym. Można też nawiązać komunikację bezprzewodową pomiędzy dwoma układami. No możliwości jest multum, wszystko zależy od pomysłowości twórcy :). 

środa, 8 października 2014

Sterownik diod RGB


Układ umożliwia sterowanie niezależnie 3 kanałami (3 kolory diody).

Składa się z dwóch modułów:

  • Minimoduł z mikrokontrolerem ATmega8;
  • Płytka sterownika.

Figlarz


Figlarz, czyli dość specyficzny pilot uniwersalny.

wtorek, 7 października 2014

Komputer pokładowy do gry w Tysiąca

W myśl zasady, że wynalazki biorą się z lenistwa, powstał właśnie "Komputer pokładowy do gry w Tysiąca". Przy okazji podziękowania dla Mirka za podsunięcie pomysłu na nazwę :)

Działanie komputerka zostało przedstawione na filmie:

(BTW "Komputer pokładowy do gry w Tysiąca" ma już prawie 1000 odsłon)

poniedziałek, 6 października 2014

Programowanie "mydelniczką" - czyli USBASP w moim wydaniu


Programator STK200 jest to już dość archaiczny układ, tak więc nadeszła pora na złożenie USBASP. Przy tworzeniu układu wzorowałem się na oryginale (http://www.fischl.de/usbasp/). Jedyna modyfikacja to dodanie bufora na liniach MOSI, MISO, SCK i RST. 

STK200 - programowania początki


Mój pierwszy programator - STK200. Nie wspominałbym nawet o nim, gdyby nie fakt, że to mój pierwszy zupełnie samodzielnie zmontowany układ :) No i myślę, że wyszedł całkiem nieźle. 

niedziela, 5 października 2014

Mój własny zestaw uruchomieniowy


Zabawę z mikrokontrolerami AVR zaczynałem od płytki stykowej. Taka płytka może wystarczać ale pod warunkiem, że naukę programowania zakończy się na mruganiu diodą. Nie twierdzę, że stykówki są do niczego. Mają sporo innych zastosowań (np. prototypy) ale używanie ich jako taniej alternatywy dla płytek uruchomieniowych zakrawa o masochizm. 

sobota, 4 października 2014

Wszystko zaczęło się...

Witam,
Mamy dzisiaj sobotę, 4 października 2014 roku, godzina ok 22:20.
Można tą datę oficjalnie uznać za narodziny mojego bloga.